„W harmonii z czasem. W zgodzie z naturą”

Pałac i folwark w Galinach. Drugie życie zabytków

 

 

Popijając smaczną, zimową herbatkę przy ciepłym kominku w stylowych wnętrzach restauracji i przeglądając stare zdjęcia sprzed renowacji, aż trudno uwierzyć, że ten szykowny kompleks budynków, odrodził się z tak wielkiej ruiny. Majątek zaczął niszczeć po tym, jak dawni mieszkańcy, podczas wojennej zawieruchy, zmuszeni byli opuścić swoje rodzinne strony, w których od blisko 500 lat mieszkali. Dziś renesansowy Pałac w Galinach znów odzyskuje dawny blask. Dumnie prezentuje się na tle malowniczych krajobrazów Barcji zapraszając gości w swoje przyjazne progi. Ponownie zapachniało tutaj rodzinną, serdeczną atmosferą.
 
Czytaj więcej...

Pałac w Nakomiadach

Pałac w Nakomiadach w powiecie kętrzyńskim,

w którym Piotr Ciszek założył hotel i manufakturę porcelany

 

 
Uciekając od wielkomiejskiego gwaru i hałasu odnaleźli oazę szczęścia i spokoju. Gdy przemierzali warmińsko-mazurskie zakątki natknęli się na Nakomiady. I chociaż miłością od pierwszego wejrzenia nazwać tego nie mogli, bo był to, jak wspomina właściciel Piotr Ciszek, obraz nędzy i rozpaczy, to wiedzieli, że to wyjątkowe miejsce, które stanie się ich nowym domem. I tak oto rodzina postanowiła zamieszkać w pałacu.
 
  
Czytaj więcej...

Odwiedziny w Jędrychowie

Dwór koło Sorkwit w powiecie mrągowskim, którego właścicielem jest Albrecht von Klitzing

 

 
Albrecht von Klitzing, pochodzący ze starego pruskiego rodu przyszedł na świat w 1925 r. w Grunwaldzie w powiecie ostródzkim – niedaleko pól, na których w 1410 r. rozegrała się największa bitwa średniowiecza. W czasie ostatniej wojny światowej służył na froncie włoskim. W 1945 r. jego rodzina, tak jak miliony innych Niemców musiała uciekać z Prus Wschodnich.
 
Czytaj więcej...

Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich. Dobra utracone czy ocalone?

Małgorzata Jackiewicz-Garniec, Mirosław Garniec

 

 
Wydana po raz pierwszy w 2001 roku książka autorstwa Małgorzaty Jackiewicz-Garniec i Mirosława Garniec stanowi pierwsze, kompleksowe opracowanie poświęcone pałacom i dworom znajdującym się w obecnie polskiej, południowej części Prus Wschodnich. Inspiracją do jej napisania było bardzo życzliwe przyjęcie wystawy fotograficznej przygotowanej przez Autorów blisko 20 lat temu.
 
Do tego czasu pałace i dwory funkcjonowały w przestrzeni publicznej jako tzw. majątek poniemiecki, przeznaczony do ograbienia lub w najlepszym wypadku biurowce Państwowych Gospodarstw Rolnych i domy mieszkalne ich pracowników. W wyniku przekształceń ustrojowych po 1989 roku, pałace zostały przejęte przez Agencję Własności Rolnej Skarbu Państwa i za jej pośrednictwem trafiały do prywatnych właścicieli.
 
Czytaj więcej...

 

+48 786 100 737

info@zamieszkaj-w-palacu.pl

  

"Nadszedł czas, aby obudzić zamki i pałace z ich snu"

 

Mapa wszystkich obiektów